top of page

TUVALET TUTMA PROBLEMLERİ


Merhaba! Bugün sizlere sıkça aldığım bir soru olan “Tuvalet Tutma” konusuna değinmek istedim. Çocuklarda tuvalet tutma probleminin sebepleri duyusal temelli olabilir. Temel olarak sorun olabileceğini düşündüğümüz proprioseptif duyu sistemidir. Çocuklar bazen tuvaleti geldiğini fark etmez bazen de tuvaleti geldiğini anlasa da tutmayı tercih eder.

Tuvaletinin geldiğini fark etmemek aslında duyusal bir farkındalığın zayıflığını işaret edebilir. Vücudumuzda içten ve dıştan aldığımız duyusal uyaranları normal düzeyde hissetmediğimizde bu duyuyu daha az algılarız. Ve buna bağlı aslında beden farkındalığımız da azalır. Proprioseptif duyu bizim eklem ve kaslardan aldığımız vücut algısı duyumuzdur. Ve bu duyu sistemindeki bir problem aslında beden farkındalığımızı etkiler.


Boşaltım sisteminde yer alan iç organlarımızdan aldığımız interoseptif ve boşaltımda/dışkılamada aktif görev alan kaslardan aldığımız proprioseptif duyusal farkındalık zayıfsa; tuvaletin geldiği hissini de normal düzeyde algılayamayacaktır. Bu da tuvaleti geldiğini fark etmeme ve alta kaçırma ya da geldiğini son anda artık dayanamayacağı noktada fark etme ile görülür.

Öte yandan tuvaletini bilerek tutma ise bu duyusal uyaranın daha fazla alınmaya çalıştığını düşündürür. Yine boşaltım ve dışkılamada görevli kaslardan-iç organlardan ve deriden alınan duyusal girdiyi artırmak amacıyla tuvaleti son ana kadar tutma davranışı görülebilir. SORUNU TAM OLARAK ANLAMAK İÇİN KAPSAMLI BİR DEĞERLENDİRME GEREKLİDİR.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page